Czy związek na odległość może być szkodliwy?

Dziś każdy z nas może znaleźć dla siebie partnera na drugim końcu kraju albo nawet świata. Jednak nie zawsze będzie to dla nas najlepsza opcja. Poza oczywistym wplątaniem się w toksyczny albo oparty na wyzysku związek możemy też wejść w relację, która swoją formą i sposobem bycia nie będzie nam w żaden sposób odpowiadała, a tylko nas wymęczy i udowodni, że jednak potrzebujemy kogoś blisko nas.

Potrzeby, których nie możemy zrealizować

Wielu z nas nie zadowoli się tylko codziennymi rozmowami albo rozmowami na kamerkach. Znaczna część ludzi potrzebuje kontaktu fizycznego na najróżniejszych poziomach. Dotyczy to szczególnie osób narażonych często na stres. Przytulanie się czy seks pozwalają nam odciąć się na chwilę od szarej rzeczywistości i zregenerować nasze siły. Są osoby, które nie poradzą sobie ze świadomością, że mimo że są w związku, nie będą w stanie zaspokoić swoich elementarnych potrzeb. W takiej chwili nie możemy oczekiwać od naszej drugiej połówki, że się do nas dostosuje i czasami zostaje tylko zerwanie albo szybkie zbliżenie się do siebie.

Poczucie, że związek nie ma sensu

Wiele osób nie potrafi prowadzić i inwestować w związek na odległość. To dlatego, że taka relacja jest generalnie trudna. Cały czas widzisz wokół siebie inne atrakcyjne osoby, ale nie masz obok siebie drugiej połówki, żeby wyładować swoje napięcie. Do tego nie możesz nawet jej zobaczyć ani dotknąć w żadne sposób. A takie działania mogą wydawać Ci się niezbędne do tego, żeby zbudować zdrową i szczęśliwą relację. Poczucie, że związek zmierza do nikąd to najlepszy znak, że nasza relacja nas nie satysfakcjonuje, a trzymanie się jej na siłę zupełnie mija się z celem. Nie ma sensu pompowanie energii w coś, w co nie wierzymy.

Skupienie się na życiu w drodze

Są też osoby, które mogą oddać całe swoje serce związkowi na odległość, a w zasadzie temu, żeby nie był on dłużej tak odległy od nich. Mogą spędzać coraz więcej czasu w drodze i każdy wolny weekend przeznaczać na podróżowanie w jedną i drugą stronę, żeby tylko spędzić kilka godzin z tą jedyną osobą. Dlatego jest to szkodliwe? Kiedy prowadzimy taki tryb życia, możemy w pewnym momencie zupełnie zapomnieć, że powinniśmy też dbać o siebie. Związek nie może stać się naszym celem w życiu. W przeciwnym razie stracimy swoją osobowość i w pełni podporządkujemy się naszej drugiej połówce.

Zobacz także…