Kiedy uprawiać seks, by zajść w ciążę?

Istnieje wiele dezinformacji na temat tego, kiedy powinniście uprawiać seks, aby zwiększyć swoje szanse na poczęcie. Najlepszy czas na seks w celu poczęcia to 2-3 dni przed owulacją. To jest twój najbardziej płodny czas i masz największe szanse na poczęcie, zanim faktycznie uwolnisz jajo. Oczywiście prowadzi to do problemu z dokładnym ustaleniem, kiedy w ogóle nastąpi owulacja.

Idealnie, miesięczny cykl menstruacyjny powinien trwać 28 dni, przy czym pierwszy dzień to pierwszy dzień miesiączki.  Niektórzy lekarze twierdzą, że owulacja zwykle następuje 14 dnia cyklu miesiączkowego, więc wiele kobiet decyduje się na seks w 14 dniu, mając nadzieję na zwiększenie swoich szans na zajście w ciążę. Problem z tym podejściem polega na tym, że nie każda kobieta ma dokładny 28-dniowy cykl.  Podobnie nie każda kobieta będzie miała owulację dokładnie tego dnia 14. Możesz mieć owulację 10 lub 17 dnia.

Istnieją sposoby przewidywania owulacji za pomocą zestawów do pomiaru podstawowej temperatury ciała lub zestawów do przewidywania owulacji, które są dostępne w większości aptek. Jednak najbardziej wiarygodnym wskaźnikiem tego, kiedy jesteś w najbardziej płodnym punkcie miesiąca, jest dzień, w którym zauważysz najbardziej płodną wydzielinę śluzu szyjkowego. Śluz szyjki macicy to wydzielina, która jest lepka, przejrzysta i trochę przypomina surowe białko jaja. Uprawianie seksu, gdy zauważysz śluz szyjki macicy, jest ważne, po prostu dlatego, że ta wydzielina pomaga plemnikom w przetrwaniu i efektywniejszym dopłynięciu do komórki jajowej.

Kiedy uprawiać seks?

Niestety, gdy wiele kobiet decyduje się na odłożenie stosunku płciowego do momentu zauważenia wydzieliny z szyjki macicy, mają tendencję do wstrzymywania się całkowicie, aż nadejdzie „właściwy czas”.  Mają również tendencję do unikania seksu w innych momentach cyklu. Może to oznaczać, że seks stanie się obowiązkiem lub rutyną.  Mniej chodzi o miłość i związek, co może zwiększyć napięcie w związku i zwiększyć poziom stresu dla was obojga. Oczywiście możesz również zauważyć, że nawet jeśli kobieta jest w szczytowym okresie płodności, możesz obniżać jakość nasienia samca, nawet o tym nie wiedząc. Widzisz, jeśli poczekasz z seksem tydzień lub dwa, zanim zauważysz oznaki owulacji, ryzykujesz, że jakość nasienia partnera będzie niższa od najwyższej jakości. Dzieje się tak, ponieważ jakość i ilość nasienia mężczyzny osiąga szczyt po zaledwie jednym lub dwóch dniach abstynencji.  Jeśli kazałeś mu czekać na 10, jakość i ilość mogą nie być idealne dla optymalnych wskaźników płodności.

Idealnie, jeśli planujesz poczęcie, uprawianie seksu dwa razy w tygodniu, niezależnie od objawów płodności, może faktycznie wzmocnić połączenie między wami, a także zwiększyć płodność dla każdego z was w tym samym czasie. Zatrzymaj czas, kiedy uprawiać seks i zamiast tego popracuj nad wspólną zabawą.

 

Zobacz także…